Простора, світла квартира, із зеленню та високими арками. З вікна долинає вуличний гамір. Дівчинка скочила з ліжка та бадьоро робить гімнастику…. Прекрасний ранок, який обіцяє довгий, насичений день і здійснення мрій.
Хтось з вас точно пам’ятає цю картину зі шкільних підручників. Вона називається «Ранок» і була написана київською художницею Тетяною Яблонською (1917—2005) через рік по смерті Сталіна — у 1954-му. На полотні художниця зобразила 13-річну доньку Олену в їхній комунальній київській квартирі за адресою вул. Червоноармійська, 46.
Картина Яблонської швидко стала популярною через свій позитивний символізм. Її репродукцію надрукував журнал “Огонёк”, люди по всій країні вирізали та вішали її на стіну. Так вчинив і один хлопчина з Алма-Ати — Арсен Бейсембінов, який буквально закохався у намальовану дівчину.
Також казахський хлопчина мріяв стати художником. Коли Бейсембінов виріс, він поїхав до Москви і вступив до Строганівського художнього училища. Під час навчання в Арсена зав’язався роман з однокурсницею і він вмовив її приїхати влітку до Алма-Ати. Вдома в Арсена дівчина побачила репродукцію картини «Ранок» Тетяни Яблонської і зізналася, що на картині зображена саме вона. Олена не хотіла, аби її підозрювали у блаті через становище матері, тому не залишилась у Києві та поїхала вчитися до Москви, так вони зустрілися з Арсеном. Казахський хлопчина одружився з дівчиною з картини, у яку був закоханий майже з дитинства. Чим не сюжет для кінофільму?
Олена стала Бейсембіновою, залишилася в Алма-Аті. Працювала мультиплікаторкою, ілюстраторкою, в них з Арсеном народився син Зангар, який теж став художником. З’явилися внуки і правнуки. Колишня киянка й досі живе в Казахстані. В Олени Бейсембінової навіть є персональна сторінка на фейсбуці і, звичайно, місцем народження там зазначено Київ.
Отаку дивовижну історію написала світлими фарбами київська художниця і Героїня України — Тетяна Нилівна Яблонська.
—————
Автор: Maks Poznyak